Sunday, September 21, 2008

Riddle #26: The purchase

This one should be fairly easy.

A woman went to a store to make a purchase. She asked the clerk: "How much would 1 cost?"

"That would be 1 dollar," he replied.

"How much would 12 cost?"

"That would be 2 dollars."

"What about 128?"

"That would be 3 dollars."

What was she purchasing?

There are actually two (or maybe more) possible answers. The one I'm thinking of is a common item you probably see every day.

NOTE: The correct answer has been guessed. To see it, read the comments section.

Lateral Thinking Puzzlers by Paul Sloane has lots of classic riddles, clues and answers. Click here to order it.

13 comments:

  1. Hmmm.... is this another math question? There's a pattern to this, right?

    ReplyDelete
  2. Well, knowing me, it's not really very math-y. But yes, there is a pattern.

    ReplyDelete
  3. This may require 20 questions, but I'll give it a shot. Can you buy it/them at Wally World?

    ReplyDelete
  4. I'm assuming you mean Chinamart,
    right? (oops! I meant Walmart. Hee hee hee)

    ReplyDelete
  5. marci - no, it doesn't mean oz. in a gallon.

    cathy - no, it's not food.

    ReplyDelete
  6. Is it something we would rather have less than? In other words, we would rather pay for just one, even though it's not the best "deal."

    ReplyDelete
  7. Cathy, no, it's nothing like that. Keep thinking -- and remember to think outside the box.

    ReplyDelete
  8. Could it be house numbers? She is purchasing the digits 1, 2 and 8.

    ReplyDelete
  9. Yes, Cathy, you're right. It's house numbers! Tricky, isn't it?

    ReplyDelete
  10. Hey, Marcia! Just dropping by to say hi. I am no mail on SHS and it looks like you haven't been around there at all either. Hope all is going well for you this school year, I wasn't even sure if you were still hsing or not! Send me a note if you like, either through the email link on my blog, or a Rom828 at embarqmail dot com. :)

    ReplyDelete